Model: ZOT121PCP
12.1" open frame projective capacitive 10 points multi-touch monitor
ZOT121PCP(TLI)  12.1" revolutional open frame worry-free(calibration-free, foggy free, dust-proof, water proof) projective capacitive 10 points multi-touch touchscreen monitor with hdmi/vga/dvi/USB
MAIN FEATURES
  • LinuxLinux Ready
    Linux is a set of free Unix operating system, which is based on and similar to POSIX and UNIX.
  • OutdoorOutdoor
  • HighHigh brightness
  • touchscreentouchscreen
  • Water-proofWater-proof
    The waterproof kiosks are used for out-door or semi outdoor projects for high end applications.
  • MultitouchMultitouch
    Multitouch is the touchscreen with the multi touch points recognition simultaneously.
  • ProjectiveProjective capacitive touch
  • minimini
    mini is business:more and more items are looking at mini solution
  • Linux Ready
  • Multitouch is the touchscreen with the multi touch points simultaneously.
  • ZOT121PCP(TLI)(Touch Panel and LCM Integration) is a revolutional open frame worry-free(calibration-free, foggy free, dust-proof, water proof) 12.1" projective capacitive 10 points multi-touch touchscreen monitor with hdmi/vga/dvi/usb/audio.
    With 12.1" 10 points multi-touch touchscreen Touch Panel and LCM Integratio structure, ZOT121PCP(TLI) is a revolutional solution for the outdoor water proof touchscreen for mission critical applications.
    • Waterproof
    • Operational under waterdroplets
    • Vector touch positioning(almost infinite pixels for touchscreen)
    • Projective capacitive touch
    • Low total cost of ownership(TCO)
    • High reliable(the touch foil is under the tempered glass)
    • Etc
    Specs
    Model ZOT121PCP(TLI)
    Series 12.1" Water-proof, Dust-proof and Compact
    Monitor Dimensions
    Width: 339.5mm  Height: 279.0mm  Depth:40mm(variable)
    Weight(N.W/G.W) 4.5Kg / 6.3Kg (Approx.)
    LCD Type 12.1 inch WSXGA Color TFT-LCD
    Video Input VGA and DVI, HDMI
    Active Area(mm) 246.0mm(H)x185.0mm(V)
    Resolution 1024x768@ 60 Hz
    Dot Pitch(mm) 0.3075x0.3075
    Direct Input Voltage +12.0VDC(Typ)
    Viewing angle (v/h) 80/80(H), 60/80(V)
    Contrast 1000:1
    Luminance(cd/m2) 350
    Response Time (Rising/Falling) 30ms
    Support Color 16.7M colors
    Backlight MTBF(hr) 50000
    Touchscreen accuracy >4096*4096
    Touchscreen light transmission >92%